Desatero saunování

  1. Udělejte si dostatek času. Do sauny nechoďte příliš unavení, hladoví ani přejedení a už vůbec ne nemocní. Řiďte se pokyny obsluhy DL.
  2. V šatně odložte vše, vezměte s sebou pouze osušku.
  3. Ve sprše se omyjte teplou vodou a mýdlem, je vhodné si namočit i vlasy.
  4. Před vstupem do prohřívárny se osušte ručníkem. V sauně ležte na osušce – ať sedíte či ležíte, vždy mějte osušku pod celým povrchem těla.
  5. Při pocení si masírujte kůži končetin i trupu prsty, dlaní, žínkou či kartáčem. Kartáčování provádějte na své osušce nebo až pod sprchou.
  6. Uvolněte se a zvolna dýchejte. V saunách se doporučuje dýchat pouze nosem. Při pocitu pálení vzduchu při dýchání můžete překrýt nos i ústa dlaní. Zbytečně nemluvte. Ostatní si přišli do sauny odpočinout a Váš hovor je může velmi rušit.
  7. Po odchodu z prohřívárny pod vlažnou sprchou opláchněte pot a drobné částečky kůže a teprve potom se začněte ochlazovat - proudem studené vody ve sprše, pobytem na studeném vzduchu. Ochlazování má být dlouhé tak, jak je Vám to příjemné. Nadměrné ochlazení není vhodné.
  8. Proceduru vyhřátí - ochlazení, opakujte alespoň třikrát (ne více než 5x), vždy s krátkou pauzou (10 minut) mezi jednotlivými cykly
1x – iritační – pro povzbuzení organizmu na další činnost
2x – tonizační – otužující, výborná v kombinaci s následnou procházkou na čerstvém vzduchu
3x – relaxační – vhodná na závěr náročného dne
4-5x – únavová – navodí příjemnou únavu a následný kvalitní spánek
6 a více se nedoporučuje.
  9. Po posledním ochlazení před odchodem do odpočívárny se opláchněte vlažnou vodou, není již třeba používat mýdlo.
  10. Skončíte-li saunování, alespoň 20 minut si odpočiňte. Dejte si lehké jídlo. Doplňte vypocenou vodu, sůl a vitamín C přírodními ovocnými šťávami. Alkohol vynechte, ruší účinek saunování!
Vytisknout stránku Vytisknout stránku
3.7 54Hodnocení