Atraktivní místa v okolí

Město Hodonín

Hodonín, rodiště prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, najdete na jižní Moravě, v přirozeném turistickém regionu Slovácko, oblasti proslulé kvalitním vínem, malebnými lidovými kroji, živými folklorními tradicemi, ale také pěší turistikou, vodní turistikou a cykloturistikou.

Leží v Dolnomoravském úvalu na pravém břehu řeky Moravy v nadmořské výšce 167 m. n. m., přímo na hranici se Slovenskou republikou, nedaleko hranice s Rakouskem. S 26 tisíci obyvateli patří mezi největší města jihovýchodní Moravy.
Je aktivním členem asociace Národní sítě Zdravých měst České republiky. Prostřednictvím nejrůznějších akcí též úzce spolupracuje s partnerskými městy Cattolica (Itálie), Holíč (Slovensko), Stolberg/ Harz (Německo) a Zistersdorf (Rakousko).

Trocha historie města Hodonína

Nejstarší dějiny města Hodonína jsou spjaty se stejnojmenným hradem, jenž byl součástí příhraničního obranného systému. Nechal jej zbudovat památný český kníže Břetislav I. (1035 – 1055). Několik osad pod hradem postupně splynulo do většího celku, který se stal základem pozdějšího města. První písemná zmínka o potvrzení městských privilegií pochází z roku 1228 od královny Konstancie (vdova po Přemyslu Otakarovi I.). Za Přemyslovců a Lucemburků hrál Hodonín významnou roli v diplomatických jednáních českých panovníků.

Procházka městem

Barokní zámeček z let 1642 - 1643 – dnes Masarykovo muzeum se stálou expozicí věnovanou životu prvního československého prezidenta, rodáka z Hodonína, Tomáše Garrigua Masaryka. Radnice ve stylu norimberské secese patří mezi významné budovy města. Dnes sídlo městského úřadu. Ve 12.00, 15.00 a 18.00 hodin si můžete poslechnout zvonkohru.

Farní kostel sv. Vavřince – původně gotická stavba z 1. pol. 13. stol., v nynější barokní podobě z let 1780 – 1786.
Mariánský sloup - barokní památka z r. 1716 od sochaře Antonína Rigy. Všechny sochy vč. sochy Panny Marie jsou v životní velikosti.

Kaple sv. Kříže postavená v roce 1720 ve stylu baroka; nyní soukromá prodejní Galerie Kaplička.

Galerie výtvarného umění ve stylu secese spravuje sbírku českého umění 20. století. Architektura budovy v sobě spojuje prvky místní lidové kultury a secese.

Socha T. G. Masaryka je dílem akademického sochaře Aloise Bučánka z r. 1931.

Zoologická zahrada v zalesněné městské části Bažantnice se pyšní mimo jiné mořským světem s akvárii a terárii pro žraloky, murény a krokodýly, navazuje na ni naučná přírodovědná stezka Dúbrava.

Muzeum naftového dobývání a geologie unikátní expozice, jediná svého druhu v České republice. Seznámíte se s historií naftového dobývání, vznikem ropy a plynu, prezentací historických i současných metod průzkumu a těžby.

Městský hřbitov s pseudogotickou kaplí, hradbami a branou z let 1899 – 1901; cenné náhrobky od akademického sochaře Franty Úprky; památník obětem fašismu z roku 1950 a další. Po rekonstrukci v roce 2003 je zde zpřístupněn židovský hřbitov.

Centrum vodní turistiky - přístaviště „U Jezu" s možností prohlídky krás řeky Moravy nejenom z břehu, ale i z paluby lodi Konstancie.

Sportovní nadšence může Hodonín potěšit množstvím venkovních i zastřešených sportovišť. V létě nebo v zimě jistě využijete služeb krytého bazénu, koupaliště, kuželny, fitness center, bowlingové haly, squash a tenisových kurtů, víceúčelové sportovní haly, zimního stadionu a dalších aktivit.

Kultura a folklór města
Město žije i bohatým kulturním životem. Jednou z největších pravidelných kulturních akcí v Hodoníně jsou bezesporu tradiční Svatovavřinecké slavnosti, konané vždy na počátku měsíce srpna. V sobotu se Masarykovo náměstí a přilehlá Národní třída zaplní lidovým jarmarkem spojeným s bohatým kulturním programem, neděle je pak věnována folklóru s krásou slováckých krojů, lidových písní, hodových zvyků a tradic. V září jsou to Svátky vína spojené s degustací vín, průvodem a tradičním jarmarkem.


Bylinkový ráj SONNENTOR Čejkovice

Nabízí zážitkovou exkurzi v moderním závodě na zpracování čajů a koření. Školení průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostory, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek z regionálních ekofarem až po samotnou výrobu v čejkovickém provozu. V krátkém filmu se také seznámíte s prací i filozofií SONNENTOR. Najdete zde také firemní obchůdek, kde si můžete vybrat z širokého sortimentu biočajů, biokoření a dalších biospecialit. Uprostřed areálu je umístěna přírodní Bylinková zahrada svaté Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad. Ve vegetačním období (květen až říjen) si zde můžete vyzkoušet své znalosti základních bylinek, které znaly již naše babičky.

Bylinkový ráj SONNENTOR Čejkovice

Certifikovaná přírodní zahrada je založená na respektu k přírodě a nabízí životní prostor živočichům i rostlinám, kterým ubývá prostor v krajině. Dopřejte si čas na čaj a užijte si vytříbené čajové speciality a pravou, čerstvě praženou kávu v útulném prostředí čajového salonu s kavárnou. A když posedíte i na venkovní terase, zážitek z návštěvy Bylinkového ráje SONNENTOR bude ještě radostnější. Lze posedět v létě, kde Váš pohled bude unášen vůní okolní bylinkové zahrady nebo také v zimě zachumlaný v teplé dece s horkým čajem v dlaních. Více na www.sonnentor.cz.


 

Lednice

V nejbližším okolí města Hodonín je možné navštívit Lednicko-valtický areál Nazýván také Zahradou Evropy, který se rozkládá na ploše 200 km2, od roku 1996 je zapsán v seznamu míst Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Od roku 1582 získal Lednici rod Lichtenštenů jako samostatné panství a vládl zde více než 600 let.

Lednice Lednice Lednice

Návštěvník si může prohlédnout krásnou stavbu novogotického zámku, na který navazuje rozsáhlý zámecký park. V areálu LVA se nachází také spousta drobných staveb: Janohrad - umělá hradní zřícenina Minaret - 62 m vysoká věž - rozhledna v maurském stylu Kaple sv. Huberta - pseudogotická kaple z roku 1855 Belveder - klasicistní zámeček z roku 1818 Apollonův Chrám - nazvaný podle řeckého boha Apollóna Rendez-vous (Dianin chrám) - lovecký zámeček, zasvěcený bohyni lovu Dianě Obelisk - památka na uzavření míru mezi Francií a Rakouskem Hraniční zámeček - klasicistní stavba Chrám Tří Grácií - klasicistní sloupořadí Kolonáda (Reistna) - stavba podle vzoru schönbrunnské kolonády ve Vídni Skleník - nachází se zde sbírka tropických a subtropických rostlin Akvárium Malawi - stálá expozice mořské fauny a flóry Zámek Valtice - barokní zámek - dříve sídlo rakouských a moravských Lichtenštejnů.

Strážnice

Obec je připomínána již v roce 1086 jako bohaté tržní město, chráněné vodním hradem. Město bylo obehnáno opevněním, z něhož se zachovaly Veselská a Skalická brána. Na místě hradu se nachází zámek s rozsáhlým anglickým parkem - dnes je sídlem Národního ústavu lidové kultury, pro veřejnost je zpřístupněna cenná historická knihovna - obsahuje 13 000 svazků knih, návštěvník si může také prohlédnout expozici „Nástroje lidové hudby v České republice“.

Strážnice Strážnice

Již od roku 1946 se ve Strážnici každoročně koná Mezinárodní folklórní festival. (Poslední červnový víkend). Za zmínku také stojí Skanzen - Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Na místě dnešního skanzenu stál původně pivovar.

Petrov

Petrov se nachází cca 13 km východně od Hodonína. V blízkosti Petrova teče řeka Morava, která tvoří nádherné meandry. Významným objektem v obci je Památková rezervace lidové architektury - Plže - soubor asi osmdesáti původních vinných klepů, nejstarší pochází z 15. století. V tomto areálu se také každoročně konají různé folklórní slavnosti ( květen - folklorní festival „Senioři“ v Plžích, 1.srpnové neděle - Den vinařů v Plžích).

Petrov Petrov

Milotice

Vinařská obec, od Hodonína je vzdálena cca 15 km. Zajímavým objektem obce je renesanční zámek ze 16.století, který byl v letech 1720 - 1725 barokně přestavěný. V Miloticích se zachovává tradice hodů a každoročně zde probíhají košty vín. V mezidobí Slováckých roků v Kyjově se zde koná Národopisný festival kyjovského Dolňácka a to v zahradě zámku a v přírodním areálu vinných sklepů Šidleny.

Milotice

Baťův kanál

Baťův kanál je dlouhý 52 km, spojuje Otrokovice s Rohatcem (Hodonínem). 26 km vede řekou Moravou a 26 km vede umělými kanálovými úseky. Rozdíl výšek (18,6 m) vyrovnává 13 zdymadel. Na trasu navazuje 40 km vedlejších říčních úseků. Podrobnější informace naleznete na stránce: www.batacanal.cz.

Baťův kanál


Kulturní pracovnice a recepce lázeňského domu Vladimír a Eva zajišťují

  • kulturní akce v Lázních Hodonín (kulturní referent, telefon 518 395 530)
  • zájezdy do okolí, degustace vín přímo v lázních, besedy, divadelní představení, módní přehlídky
  • kulturně informační centrum a lázeňskou knihovnu
  • informace o akcích konajících se mimo Lázně Hodonín

Navštivte také

Vytisknout stránku Vytisknout stránku
0.0 0Hodnocení