Lázně Hodonín leží na jižní Moravě v nádherném prostředí Slovácka. Krásu malebné rovinaté krajiny dotváří rozsáhlé lány vinic, listnatých a jehličnatých stromů. Lázně Hodonín jsou typem moderních lázní, poskytujících cílenou léčebnou a rehebilitační péči na vysoké odborné úrovni.
Příroda obdarovala Lázně Hodonín vlastním přírodním léčivým zdrojem, a to rozsáhlými zdroji jodobromové solanky, nacházejícími se v nedalekém okolí. Kromě nízké mineralizace vyniká tato jodová voda vysokým obsahem jodu a svým složením patří mezi nejkvalitnější jodové vody v Evropě.
Lázně Hodonín poskytují cílenou léčebnou a rehabilitační péči s více než pětatřicetiletou tradicí. Vysoká úroveň služeb a léčby je dosažena nejen přírodním léčivým zdrojem, ale také profesionalitou a kvalitou personálu lázní spojenou s využíváním nejmodernějších postupů a metod. Specializují se zejména na léčbu pohybového aparátu s orientací na zánětlivá revmatologická onemocnění, artrózu, vertebrogenní syndromy a Bechtěrevovu nemoc. Zajišťují léčbu dlouhodobých potíží, předoperačních a pooperačních stavů i poúrazovou rehabilitaci. Výborného jména dosáhly lázně v oblasti rehabilitace totálních endoprotéz. Dále se zaměřují na léčbu nemocí kardiovaskulárního systému a neurologických nemocí.
V neposlední řadě jsou vyhledávanou a oblíbenou destinací nejenom k léčbě, ale i relaxaci a poznávání krás místního regionu.
Lázně Hodonín patří k nejmladším lázeňským zařízením v České republice
Lázeňská léčebna Hodonín, která byla součástí Lázeňské organizace Luhačovice, byla otevřena v červenci roku 1979.
První pokusy o využití jodobromových vod na Hodonínsku jako přírodního léčebného zdroje se datují již od roku 1953. V tomto roce, kdy bylaotevřena nová nemocnice v Hodoníně byly zahájeny první pokusy s hypertermními jodovými koupelemi. Minerální voda byla do nemocnice dovážena přímo z vrtů v okolí Lužic a hospitalizovaní pacienti dostávali koupele ve dvou vyhřívaných měděných vanách v poměrně moderně vybaveném vodoléčebném oddělení. Bylo v té době dosaženo dobrých výsledků a efektů při léčení jodovou vodou pacientů s chronickými kloubními onemocněními. Tehdejší primář interního odd. v Hodoníně MUDr. Jindřich Berka navázal spolupráci s profesorem Přerovským, ředitelem Výzkumného stavu fyziatrie, balneologie a klimatologie.
V roce 1956 tento ústav ve spolupráci s Výzkumným ústavem endokrinologickým v Praze zahájil výzkum účinnosti jodové vody. První etapa výzkumné práce skončila v roce 1956. Bylo prokázáno, že jodobromová voda z okolí Hodonína je vhodná k léčebným účelům. V roce 1971 byl uveden do balneoprovozu 7km dlouhý jodovod s jodovou solankou, čerpanou ze tří geologických sond u Lužic, sloužící k provádění balneace v nemocnici. Současně byl i vybudován v nemocnici balneoprovoz s osmi kabinami pro minerální koupele.
V roce 1972 začala druhá etapa přírodovědeckého a klinického výzkumu hodonínských jodových vod. V roce 1973 vzniká v Hodoníně detašované pracoviště Výzkumného ústavu balneologického v Mariánských lázních, zabývající se speciálně problematikou jodové balneace. Výsledky výzkumných prací byly zpracovány v roce 1975 a následně v roce 1978 zveřejněny v rozsáhlé monografii „Hodonínské jodové minerální vody“. Na základě tohoto dlouhodobého výzkumu byl prokázán významný léčebný efekt jodobromové solanky zejména u onemocnění pohybového aparátu a kardiovaskulárního systému, což bylo podnětem ke vzniku lázeňské léčebny v Hodoníně.
1. 7. 1979 byla tedy otevřena léčebna Československých státních lázní Luhačovice v Hodoníně s kapacitou 180 lůžek. Balneoterapie se realizovala v areálu nemocnice, ostatní procedury byly aplikovány v budově lázní.
V roce 1993 získává tuto léčebnu do majetku město Hodonín a tím vznikají samostatné „ Lázně Hodonín“. 1. 12. 2001 je otevřen nový moderní balneoprovoz v samotné lázeňské léčebně.
V letech 2002 až 2003 dochází postupně k rekonstrukci a zmodernizování lázeňského domu Vladimír i lázeňského parku. Díky rostoucímu zájmu o „lázeňské zařízení v srdci jihomoravského kraje“ a kvalitní péči se v roce 2005 započalo s novou přístavbou, která byla v říjnu 2006 dokončena. Nový lázeňský dům Eva s kapacitou 104 lůžek se samostatným balneoprovozem, recepcí, ubytovací a stravovací částí, kulturním sálem, doprovodnými službami (kadeřnickým a kosmetickým salonem a kavárnou).
V současné době léčebný komplex Lázní Hodonín s dvěmi lázeňskými domy Vladimír a Eva, léčebným pavilonem Jindřich a novým pavilonem Denních lázní tvoří společně s parkem zajímavý moderní architektonický prvek města Hodonína.
Díky léčebné péči na vysoké úrovni, profesionalitě zaměstnanců a kvalitě doplňkových služeb se Lázně Hodonín v současnosti řadí mezi nejvyhledávanější lázeňská zařízení v České republice. Dokazují to i ocenění, které lázně obdržely. V roce 2009 to byl certifikát od Evropského svazu lázní (ESPA), týkající se terapie, infrastruktury a bezpečnosti provozu. Jsou držiteli certifikátu kvality ISO 9001. Asociace hotelů a restaurací České republiky udělila lázním kategorii v rámci poskytování ubytovacích a doplňkových služeb *** superior, což znamená že výrazně překračují předpokládaný standard služeb. Od 1. března 2018 se Lázně Hodonín, příspěvková organizace transformovala na s.r.o.
A jak přišly lázeňské domy ke svým jménům ? Léčebný pavilón Jindřich je pojmenován po zakladateli lázní MUDr. Jindřichu Berkovi. Lázeňský dům Vladimír nese své jméno po MUDr. Vladimíru Žaroském, který stejně jako MUDr. Eva Ševčíková, po které je pojmenovaný nový lázeňský dům Eva, působí v Lázních Hodonín dodnes.
Nový pavilon Lázní Hodonín – Denní Lázně Bliss Day Spa
Od července 2014 probíhala v areálu lázeňského parku Lázní Hodonín výstavba léčebného pavilonu s názvem "Denní lázně Bliss Day Spa". Slavnostní otevření pavilonu s představiteli města Hodonína proběhlo v září a samotný provoz byl zahájen dne 12.října 2015.
Doposud se léčba v těchto mladých perspektivních lázních zaměřovala na pobyty klientů hrazených ze zdravotního pojištění a pobyty pro samoplátecké klienty. Díky velkému zájmu a úspěchům v léčebných procesech, které hodonínské lázně již několik desítek let zaznamenávají, vznikl nápad na vybudování lázní přístupných i široké veřejnosti. Nový pavilon Denních lázní je tak odrazem jedinečného skloubení léčebných tradic a kvalitní péče vycházející z léty prověřených odborných znalostí a zkušeností pracovníků Lázní Hodonín. S využitím moderních technologií a postupů podporující léčbu, regeneraci a prevenci organismu, rozšíří Denní Lázně stávající nabídku léčebných služeb a přispějí k jejich lepší dostupnosti. Ucelený komplex lázeňských budov, dal navíc možnost vzniknout i malebnému náměstíčku, které dokonale přispívá k pohodové a klidné atmosféře lázeňského dění.
Denní lázně nedisponují žádnou lůžkovou částí, poskytují pouze léčebné a relaxační procedury pro samoplátecké návštěvníky. Jsou určeny jako volnočasová aktivita pro občany města Hodonína a spádových obcí, dále pro ubytované hosty v hodonínských hotelích a penzionech a v neposlední řadě pro ubytované klienty v hodonínských lázních.
Věříme, že celotýdenní provoz nového pavilonu se zajímavou nabídkou procedur a služeb jistě ocení všichni, kteří po náročném pracovním dnu chtějí zregenerovat své tělo, odpočinout si a načerpat nové síly.